Adunarea generală a creditorilor societății de stat Complexul Energetic Hunedoara, aflată în faliment, a votat în favoarea solicitării Mass Global Energy Rom, compania controlată de omul de afaceri iordanian Ahmad Ismail Saleh, care construiește noua centrală pe gaze de la Mintia, de prelungire cu un an a termenului de finalizare a investiției, până la sfârșitul anului 2027. Pentru guvern este o veste șoc, pentru că a închis deja termocentralele pe cărbune, iar la iarnă va fi jale.
″Astăzi, 15 iunie 2026, s-a probat cu tensiune din stația 400 kV Mintia racordul 400 kV aferent Turbinei cu Gaz 1 (TG 1), transformatoarele de racord la sistem și de alimentare a serviciilor interne din cadrul Centralei Electrice cu Ciclu Combinat MASS Mintia. Proba s-a finalizat cu succes la ora 15.26, iar în acest moment, specialiștii tehnici din cadrul centralei continuă activitățile tehnice specifice de verificare și testare, aferente instalațiilor electrice ale centralei. Acest proces are o durată de aproximativ 30 de zile. Realizarea de astăzi reflectă eforturile continue, angajamentul și cooperarea strânsă dintre entitățile implicate în proiect și autoritățile statului român. De asemenea, demonstrează dedicarea, profesionalismul și munca susținută a tuturor echipelor care au contribuit la finalizarea acestei etape critice″, arăta atunci Transelectrica, într-un comunicat.
Mass Global Energy Rom a cerut în noiembrie anul trecut prelungirea cu un an a termenului de finalizare a investiției, până la sfârșitul anului 2027. Centrala de la Mintia ar urma să fie cea mai mare de profil din UE dezvoltată pe un singur amplasament.
Proiectul este realizat în proporție de peste 83% și are un rol strategic pentru securitatea energetică a României. Înseamnă mai multă energie produsă în țară, mai puține importuri și o capacitate mai bună de a acoperi consumul în perioadele dificile, mai ales iarna.

















