Primarul din comuna gorjeană Drăguțești, Ion Dumitru Popescu, a fost reținut 24 de ore, în aceeași zi în care un alt primar gorjean, Petre Remetea din Tismana, a fost dus în arest.
Dosarele sunt separate, fără legătură unul cu altul, dar ambii primari sunt de la PSD.
În cazul primarului din Drăguțești ar fi vorba despre jaful care a fost la SPGC Prest Serv SRL Drăguţeşti, societate cu capital integral de stat, având ca asociat unic comuna Drăguţeşti, prin Consiliul Local Drăguţeşti.
Aici au fost delapidate sume mari de bani, din 2019 până în 2024. Mulți bani erau luați din casierie fără justificare.
Echipa de inspecţie economico-financiară a constatat faptul că în evidenţa contabilă (balanţa de verificare la data de 31.03.2022) a SPGC PS SRL Drăguţeşti, este înregistrată în contul 473 „Decontări din operaţiuni în curs de clarificare” suma de 291.251,30 lei.
PRECIZĂRILE IPJ GORJ
În această dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Gorj, sub coordonarea unității de parchet competente, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară la sediul unei instituții publice din județul Gorj, precum și 3 mandate de aducere.
Activitățile sunt desfășurate într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de omisiunea sesizării, faptă prevăzută și pedepsită de Codul Penal.
Din cercetările efectuate până în prezent a reieșit faptul că o persoană cu funcție de conducere în cadrul unei instituții publice ar fi omis să sesizeze organele de urmărire penală cu privire la existența unor indicii referitoare la producerea unui prejudiciu în patrimoniul unei societăți aflate în subordinea autorității administrației publice locale.
În cauză există suspiciunea că administratorul respectivei societăți și-ar fi însușit, fără drept, sume de bani din casieria unității, prejudiciul estimat fiind de peste 565.000 de lei.
Percheziția și punerea în executare a mandatelor de aducere au ca scop completarea materialului probator și stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care au fost săvârșite faptele cercetate.
În urma cercetărilor efectuate de polițiști în cadrul dosarului penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de omisiunea sesizării, a fost dispusă măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore, față de o persoană cu funcție de conducere din cadrul instituției, în identitatea unui bărbat, de 52 de ani, din localitatea Drăguțești, bănuit de săvârșirea faptei, care a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Gorj.
Facem precizarea că efectuarea actelor de urmărire penală reprezintă o etapă a procesului penal și nu poate înfrânge principiul prezumției de nevinovăție.

















