Doi bărbați au fost reținuți ieri pentru 24 de ore, fiind acuzați de furt. În fapt, la data de 3 iunie 2026, persoane necunoscute ar fi pătruns prin efracție în incinta unei exploatări miniere din comuna Costești, județul Vâlcea, de unde ar fi sustras componente ale rețelelor și transformatoarelor electrice, precum și componente de la două utilaje de foraj aflate în conservare, cauzând un prejudiciu de aproximativ 500.000 de lei.
În urma activităților investigativ-operative și de cercetare penală desfășurate, inclusiv a două percheziții domiciliare efectuate la data de 23 iunie 2026, în orașul Horezu, polițiștii au identificat persoanele bănuite de comiterea faptelor, respectiv doi bărbați, în vârstă de 21 și 34 de ani, din orașul Horezu.
În urma perchezițiilor domiciliare, au fost descoperite și ridicate mai multe mijloace materiale de probă, relevante pentru cauză.
În baza probatoriului administrat, la data de 25 iunie 2026, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Horezu, polițiștii au dispus reținerea celor doi bărbați pentru 24 de ore.
Aceștia au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Vâlcea.
La finalizarea măsurii preventive, cei în cauză vor fi prezentați unității de parchet competente, în vederea dispunerii măsurilor legale care se impun.

















