Primarul din orașul gorjean Tismana a stat 24 de ore în arest, după ce și-ar fi schimbat declarațiile într-o anchetă penală. Primarul a avut un conflict cu un localnic.
În fața anchetatorilor, a fost să a fost amenințat în timpul serviciului, astfel că a fost deschis dosar penal pentru ultraj. „A spus că îmi va da foc la mașină, la casă, că mă omoară, și chiar dacă se duce la pușcărie tot mă omoară când se întoarce”, a spus primarul Petre Remetea în timpul urmăririi penale a respectivului localnic.
Ulterior, în fața judecătorilor, Remetea a declarat cu totul altceva: „Totodată, instanța reține că persoana vătămată Remetea Narcis Petre, în cursul judecății, cu ocazia audierii sale (fila nr. 41 dosar instanță), a arătat că inculpatul nu a amenințat-o cu moartea ci ,,ne-a spus doar că se ocupă de mine și de familia mea în mod personal. Ne-a adresat injurii și alte chestii rasiste. Arăt că nu a specificat în ce fel s-ar ocupa de mine şi de familia mea personal, doar expresia că noaptea s-ar ocupa de familia mea, că noaptea ar veni peste noi acasă, că la supărare se spun multe, vrute şi nevrute. Eu cred că inculpatul a avut acest comportament deoarece era băut şi cred că nu s-a mai putut stăpâni, ceva de genul asta, la băutură de supărare….Arăt că nu imi este teamă de dumnealui pentru că este un om bun dar la băutură şi dacă este o problemă cu munţii îmi este treamă… Arăt că înainte de acest incident nu au fost conflicte niciodată între mine şi dumnealui, ci o relaţie normală, corectă, pot spune chiar prietenească…Arăt că nu înţeleg să mă constitui parte civilă…Arăt că nu solicit nici tragerea la răspundere penală a inculpatului care stiu că are o domnişoară de 4 ani acasă şi înţeleg să îmi retrag plângerea formulată”.
Pe cale de consecință, respectivul localnic a fost achitat pentru infracțiunea de ultraj. În mod bizar, după achitarea respectivului, primarul a fost reținut 24 de ore și ulterior pus sub control judiciar.
După eliberare, Remetea a anunțat că de luni la fi la primărie. „Vă salut, dragi tismăneni! Vă anunț că, în momentul de față, sunt liber. Sunt alături de familia mea”, a început mesajul primarul din Tismana.
Acesta a anunțat că va reveni, în cursul zilei de sâmbătă, cu un comunicat de presă în care să explice exact despre ce e vorba în dosarul în care e suspectat de mărturie mincinoasă.
„Vă mulțumesc celor care ați fost aproape de mine. Și provocare, fraților! Haideți să vedem care e alături de mine și de familia până dau comunicatul oficial cu ce s-a întâmplat. Vă iubesc! De luni suntem la muncă”, a încheiat edilul Petre Remetea.
Postarea a fost distribuită masiv și sute de oameni au adăugat comentarii de susținere.

















