Liderii sindicali din Complexul Energetic Oltenia vor avea la începutul săptămânii viitoare prima discuție în comisia mixtă administrație – sindicate cu noul Directorat condus de Cosmin Trufelea.
Președintele Sindicatului Energia Rovinari, Constantin Mitrescu, a spus că vrea să afle de la Directorat dacă va fi închis vreun grup de la Complexul Energetic Oltenia în luna august și ce va însemna asta pentru salariați.
Până la 31 august 2026, statul român are obligația de a scoate definitiv din exploatare 710 MW de capacități pe bază de cărbune, măsură inclusă în PNRR (şi amânată de la 31 decembrie 2025), legiferată acum prin OUG iniţiat de Ministerul Energiei.
Complexul Energetic Oltenia mai are doar patru grupuri pe cărbune, față de 12 câte avea în 2021, când a început aplicarea planului de restructurare. Trei grupuri sunt la termocentrala Rovinari și unul la Turceni.
Mitrescu spune că ideal ar fi să nu se închidă niciun grup la CE Oltenia, ci să fie închise alte capacități din țară.
Variantele ar fi să fie închis un grup la Turceni sau unul la Rovinari, să fie închise două grupuri sau să nu fie închis niciunul.
Minerii din zona Jilț – Motru se tem că, dacă va fi închis și ultimul grup de la Turceni, își vor pierde locurile de muncă sau vor fi mutați în bazinul Rovinari.

















